Sztoscast⚡

#3 | Podaruj komuś drugą szansę na życie | Rozmowa z Pawłem Klikowiczem - Koordynator Kampanii Dawca.pl

January 26, 2021 Sztoscast
Sztoscast⚡
#3 | Podaruj komuś drugą szansę na życie | Rozmowa z Pawłem Klikowiczem - Koordynator Kampanii Dawca.pl
Show Notes

Ogólnopolski Dzień Transplantacji jest obchodzony 26 stycznia - w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Właśnie w 55 rocznicę pierwszego udanego przeszczepu w Polsce, chciałbym podzielić się z Wami rozmową, która (mam nadzieję!) zachęci Was do zostania świadomymi dawcami narządów.  

Rozmawiałem z Pawłem Klikowiczem, który jest koordynatorem kampanii Dawca.pl. Rozmawialiśmy o tym, czym jest oświadczenie woli i jak bardzo ważne jest to, żebyśmy porozmawiali z naszymi bliskimi na temat zostania dawcą narządów po naszej śmierci. Obaliliśmy kilka mitów związanych z transplantologią - takich jak to, że lekarze nie starają się o życie pacjentów, którzy wyrazili zgodę na transplantację ich organów po śmierci lub to że, oddawanie szpiku kostnego musi być niesamowicie bolesne.
Poruszyliśmy też kwestię tego, co trzeba zrobić w Polsce, jeśli chcemy oddać któremuś z naszych bliskich nerkę, gdy jej potrzebuje oraz dlaczego nie zawsze można zostać dawcą, nawet wtedy kiedy tego chcemy.  

Link do wspomnianej aukcji w odcinku:
https://allegro.pl/oferta/wielkie-serce-od-the-organs-zlota-karta-dawca-pl-10148092093